DaysPage

Kobiecy i męski punkt widzenia

Czym zajmuje się trycholog i kiedy warto się do niego udać?

Czy trychlog Gniezno to lekarz? Jeśli tak, to jaka dziedziną medycyny się zajmuje? Kiedy warto odwiedzić trychologa?  Jeżeli masz problemy z włosami, często nawracający łupież  i tym podobne, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czy trycholog Gniezno jest lekarzem?

Jak najbardziej! Trycholog to lekarz medycyny specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. Chodzi między innymi o:

·         przetłuszczanie się włosów i skóry głowy,

·         łojotok,

·         łojotokowe zapalenie skóry głowy,

·         łuszczyca,

·         łysienie na tle androgenowym i z innych powodów.

Ponadto trycholog Gniezno zajmuje się poprawą stanu i struktury włosów. Niestety, to często lekarz omijany i zapominany. Polacy wolą dbać o włosy i skórę głowy bez pomocy. Czy słusznie?trycholog Gniezno

Kiedy należy udać się do trychologa?

Ile mamy włosów? Na głowie człowieka średnio znajduje się ich ok. 100-150 tys. Naturalnym zjawiskiem biologicznym jest utrata dziennie około 50-100 włosów. Problem pojawia się, gdy dziennie wypada nam więcej włosów, co jest zauważalne w trakcie kąpieli czy czesania. Najczęściej wypadanie włosów Gniezno spowodowane jest chorobami takimi jak:

  • łysienie androgenowe,
  • plackowate,
  • łysienie telogenowe,
  • łysienie fizjologiczne związane z wiekiem.

Zdarza się jednak, że włosy wypadają z powodu chorób, których leczenie nie wchodzi w kompetencje trychologa. Chodzi między innymi o:

  • zaburzenia hormonalne – np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
  • przewlekłe choroby ogólnoustrojowe – np. cukrzyca, choroby wątroby, niewydolność nerek,
  • choroby autoimmunologiczne – np. choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, liszaj płaski,
  • choroby zakaźne – np. kiła,
  • choroby psychiczne – np. trichotillomania.

Nie bagatelizuj objawów

Jak widać, wypadające włosy mogą być objawem poważnych chorób. Dlatego nie powinniśmy ich lekceważyć. Oczywiście nie ma też co przesadzać. Czasem włosy wypadają mocniej przez zmianę diety, grypę czy utrzymujący się stres. Jednak nigdy nie zaszkodzi się przebadać. Ale do trychologa warto wybrać się również z łupieżem. Łupież nie tylko powoduje swędzenie skóry głowy, utrudnia jej oddychanie, ale także negatywnie wpływa na same włosy. Osobom z łupieżem szybciej przetłuszcza się skóra i włosy. Poza tym trzeba przyznać, że białe płatki na włosach i ubraniach nie wyglądają dobrze. Łupież może mieć różne przyczyny, ale co najważniejsze da się to leczyć. Większym problemem jest łuszczyca, której leczenie jest trudniejsze i czasochłonne.

 

Tagi: , ,

Ten wpis został napisany dnia czwartek, 2 lutego, 2023 w 16:56 i umieszczony w Bez kategorii. Możesz zostawić dowolną odpowiedź za pomocą kanału RSS 2.0. Komentarz są obecnie wyłączone, lecz możesz uruchomić trackback ze swojej strony internetowej.

Comments are closed.