DaysPage

Kobiecy i męski punkt widzenia

Rodzaje kursów BHP

Kursy BHP obowiązkowe są dla każdego pracownika, który rozpoczyna pracę w nowym miejscu. Ten obowiązek nie dotyczy jednak tylko pracowników. Fakt ten wiąże się również z praktykantami, którzy odbywają praktyki zawodowe. Wyróżniamy kilka rodzai szkoleń BHP. W dzisiejszym artykule dowiesz się czym się wyróżniają i dla kogo są przeznaczone. Dowiedz się również jaki zakres informacji przekazywany jest na takich szkoleniach.

Szkolenia BHP Poznań– rodzaje kursów

Szkolenia BHP możemy podzielić na dwa rodzaje. Szkolenia można podzielić na szkolenia okresowe i wstępne. Szkolenia wstępne podzielić można na instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy. Na czym polegają odpowiednie szkolenia? Dowiedz się!

Szkolenia wstępne:

  • instruktaż ogólny – instruktaż ten ma na celu zapoznać pracowników z normami i podstawami bezpieczeństwa, które należy zachować w każdym zakładzie pracy. Instruktaż ogólny obejmuje również informacje i zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Instruktaż ogólny przeprowadzany jest dla nowych pracowników, praktykantów i uczniów, którzy uczęszczają do szkół zawodowych. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest przeprowadzenie szkoleń BHP,
  • instruktaż stanowiskowy – jak sama nazwa wskazuje instruktaż ten obejmuje informacje z czynnikami środowiska pracy, które związane są bezpośrednio ze stanowiskiem pracy danego kursanta. Na szkoleniach takich uzyskuje się również wiedzę na temat ryzyka zawodowego związanego z wykonywana pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami oraz metod bezpiecznego wykonywania pracy na danym stanowisku. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się dla robotników, których praca związana jest z działaniem czynników, które szkodliwe są dla zdrowia.

kursy pierwszej pomocy przeprowadzane w gronie kilku osób

Szkolenia okresowe

Szkolenia BHP okresowe przeprowadzane są w celu przypomnienia i uzupełnienia wiedzy z zakresu BHP. Szkolenia takie przeprowadza się w odstępach czasowych, które uzależnione są od stanowiska pracy. Pracownicy biurowi mają obowiązek przechodzić szkolenia okresowe co 6 lat. Co 5 lat takie szkolenie powinno zostać odnowione przez pracowników służby BHP, pracowników inżynieryjno – technicznych oraz osób na stanowiskach kierowniczych. A co 3 lata takie szkolenia powinny odnawiać osoby, które wykonują prace na stanowiskach kierowniczych.

 

mężczyzna na terenie budowy zabezpieczony

Szkolenia BHP są obowiązkowe. Udzielane informacje związane są z bezpieczeństwem, jakie powinno zachować się na miejscu pracy. Na takich szkoleniach przeprowadzane są również kursy pierwszej pomocy Poznań.

Tagi: ,

Ten wpis został napisany dnia wtorek, 30 kwietnia, 2019 w 13:59 i umieszczony w Bez kategorii. Możesz zostawić dowolną odpowiedź za pomocą kanału RSS 2.0. Komentarz są obecnie wyłączone, lecz możesz uruchomić trackback ze swojej strony internetowej.

Comments are closed.