DaysPage

Kobiecy i męski punkt widzenia

W jaki sposób wybrać styl do naszego ogrodu?

Nasz ogród możemy prowadzić w wybranym przez siebie stylu. Stylów ogrodowych jest naprawdę dużo do wyboru. Nasz ogród powinien przede wszystkim pasować do naszej osobowości i do tego co gra nam w duszy. Nie zawsze musimy wybierać jeden styl i się go sztywno trzymać, wszystko zależy od naszych preferencji. Najważniejsze, żeby nasz ogród urządzony był w sposób, który będzie nam odpowiadać i z przyjemnością będziemy w nim spędzać czas.

Jest kilka stylów, które cieszą się powodzeniem. W zależności od tego czego oczekujemy po naszym ogrodzie możemy wybrać jeden z nich, jednak również nie jest niczym złym jeżeli nasz ogród wyraża nas i jest zlepkiem różności. Sytuacja z ogrodem jest troszkę jak z domem, tworzymy go dla siebie i ma spełniać nasze własne potrzeby. Jednak warto przed rozpoczęciem tych działań usiąść na spokojnie i pomyśleć co nam się podoba, czego oczekujemy, w jaki sposób będziemy spędzać czas w ogrodzie. Każdy styl rządzi się własnymi prawami, dlatego warto również przeanalizować czy chcemy trzymać się jednego stylu czy stworzyć kompozycję zupełnie po swojemu.

Co warto przemyśleć przed wybraniem projektu ogrodu?

Na czym powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności wybierając styl naszego ogrodu lub jego projekt? Najważniejsze pytania na które powinniśmy sobie odpowiedzieć oraz aspekty, które powinniśmy przeanalizować jeszcze zanim kupimy pierwsze rośliny ozdobne to:

  1. Czy będziemy mieli wystarczająco duża ilość czasu, która będziemy mogli poświęcić na pielęgnację roślin w ogrodzie?
  2. Zastanówmy się jakie rośliny podobają nam się najbardziej, zróbmy listę, sprawdźmy co do siebie pasuje oraz do naszego ogrodu. Nie przesadzajmy z ilością roślin.
  3. Starajmy się stworzyć kompozycję, która będzie pasowała do naszego domu.
  4. Dobrze zastanówmy się czy chcemy mieć w jednym stylu, czy na pewno odpowiada on naszym potrzebom. Czy lepiej jednak postawić na swobodę, dzięki której nie będziemy czuć się ograniczeni.

 

Rośliny ozdobne

Jakie są najpopularniejsze style ogrodowe?

Dużo osób podczas organizacji swojego ogrodu raczej stawia na swobodę. Chociaż niektórzy się boją, że bez określonego stylu w ogrodzie zrobi nam się bałagan i nic nie będzie do niczego pasować, nie ma nic bardziej mylnego. Jeżeli podejdziemy do tematu rozsądnie to jesteśmy w stanie stworzyć swój własny unikalny i indywidualny styl. Najpopularniejsze style ogrodowe :

  1. Styl nowoczesny – bardzo prosty, stawiający na geometryczny układ oraz przejrzystość. To styl, który świetnie komponuje się z domami w nowoczesnym budownictwie. Główna zasada tego stylu to – im mniej tym lepiej. Tutaj stawia się na porządek oraz minimalizm, świetnie komponuje się z drzewem, pięknymi meblami ogrodowymi oraz ciekawymi rzeźbami. Rośliny najczęściej sadzone są pojedynczo, ładne miniaturowe iglaki, bonsai, nieduże drzewa iglaste i liściaste.
  2. Ogrody japońskie – to przede wszystkim perfekcja. Decydując się na ogród w tym stylu musimy mieć w głowie świetny układ oraz ściśle określona kompozycję. Takie kompozycje świetnie nadają się do ogrodów, które mają zróżnicowane ukształtowanie terenu, naturalne oczka wodne, warto pomyśleć również kompozycjach z kamieni. W ogrodach japońskich spotkamy się z prostotą i elegancją.
  3. Ogród angielski – styl sprawiający wrażenie do nie do końca uporządkowanego, jednak nic bardziej mylnego. Ogrody angielskie są bardzo romantyczne, wyróżniają się kolorowymi rabatami, dużą ilością roślin pnących. Taki styl pasuje do dużych działek, gdzie możemy zrobić charakterystyczne ścieżki z kamieni na trawniku prowadzące do tajemniczych i uroczych zakamarków ogrodu.
  4. Ogrody wiejskie – idealne dla osób, które nie przywiązują uwagi do perfekcji i nie będą miały dużo czasu na pielęgnację roślin. Wyróżniają się niezwykłą swobodą, dużą ilością kwitnących roślin oraz przepięknymi rabatami. Do takich ogrodów świetnie nadają się byliny, trawy, krzewy owocowe oraz zioła.

Tagi: , , ,

Ten wpis został napisany dnia wtorek, wrzesień 8th, 2020 w 09:42 i umieszczony w Dom, Ogród, Rośliny. Możesz zostawić dowolną odpowiedź za pomocą kanału RSS 2.0. Komentarz są obecnie wyłączone, lecz możesz uruchomić trackback ze swojej strony internetowej.

Comments are closed.